Kruszyniany to niewielka wieś położona przy granicy Białoruskiej. Zamieszkana przez „polskich Tatarów” – to właśnie za ich sprawą zyskała swoją popularność. Pod koniec XVIIw ziemię tę otrzymali Tatarzy od Jana III Sobieskiego w podzięce za walkę z Turkami. Na chwilę obecną mieszka w niej tylko 8 rodzin tatarskich, co zaskakujące, z bardzo typowymi polskimi nazwiskami. Ciekawostką jest, że Tatarzy przyjmowali je od Polek, z którymi mieli zgodę na ożenek pod warunkiem przyjęcia od niej nazwiska.
Największą atrakcją w Kruszynianach jest najstarszy w Polsce drewniany meczet zbudowany na przełomie XVII/XVIIIw. W środku można zobaczyć muhiry (tatarskie obrazy religijne) robione ręcznie przez kobiety tatarskie, a także podarowane przez odwiedzających gości, podłogę wyściełają kolorowe dywany, a część męską od żeńskiej oddziela drewniana ściana – co ciekawe do każdej z nich prowadzi oddzielne wejście. Przy zwiedzaniu meczetu można dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca, zwyczajach i świętach Tatarów.
W odległości 100m za meczetem znajduje się cmentarz tatarski. Najstarszy kamień nagrobny jaki udało się odczytać pochodzi z 1744 r. Widać na nim jak bardzo zmieniły się nagrobki Tatarów.
W Kruszynianach można popróbować typowych tatarskich dań, takich jak: kołduny, pierkaczewnik, bielusz, czebureki, czy manty na słodko.