Odkryj 600-letnie miasto Tykocin
Kompozycja przestrzenna Tykocina jest jak dalekie tchnienie Placu Świętego Piotra w Rzymie.
Gmina Tykocin zajmuje powierzchnię 20 730 ha. Mieszka w niej 6 940 osób . Jest położona nad rzeką Narew, częściowo na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego, w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego i na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Odległość do Białegostoku wynosi 27 km (dojazd od szosy Białystok-Warszawa).
Blisko 600-letnie miasto Tykocin jest najstarszym i najpiękniejszym zespołem urbanistycznym historycznego Podlasia. W naszych czasach zyskał miano perły baroku. Wielki historyk profesor Stanisław Herbst w studium poświęconym polskiej urbanistyce nazwał kompozycję przestrzenną Tykocina dalekim tchnieniem Placu Świętego Piotra w Rzymie. Dziś Tykocin, jest znany na całym świecie. Corocznie odwiedza go ok. 80 000 turystów, zachwycając się jego niezwykłą historią, nastojem i licznymi zabytkami.


WARTO ZOBACZYĆ
- Kościół Trójcy Przenajświętszej (1740 r.-1750 r.),
- Klasztor Bernardynów (1771 r.-1790 r.),
- Dworek Administratora (XVIII w.),
- Zamek z XVI w (obecnie w odbudowie),
- Wielka Synagoga (1642 r.),
- Dom Talmudyczny (XVIII),
- Alumnat (pocz. XVII w.),
- Pomnik Stefana Czarnieckiego (1761 r. -1763 r.),
- Pomnik Orła Białego (1982 r.),
- Cmentarz żydowski (1522 r.),
- Grób zbiorowy Żydów tykocińskich wymordowanych w dniach 25-26 sierpnia 1941 r.
W niedalekiej odległości od Tykocina znajduje się Jeżewo Stare – wieś królewska z XV w. mogąca poszczycić się ciekawą historią, od XIX w. stanowiąca własność Glogerów. Nieopodal znajduje wieś Rzędziany, gdzie w „Trylogii” Henryka Sienkiewicza rodziny Rzędzianów i Jaworskich toczyły spór o gruszę. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się kompleks wypoczynkowy w Kiermusach z bogatą ofertą turystyczną, organizujący w każdą pierwszą niedzielę miesiąca znane w całej Polsce jarmarki.
Gmina Tykocin to także zachwycająca przyroda, ptaki i zwierzęta. Na terenie gminy znajduje się:
- Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Narwi”, gdzie rzeka rozlewa się tworząc labirynt koryt, starorzeczy i malowniczych zakoli wypełniających całą szerokość doliny. Wokół roztaczają się obszary siedlisk regularnie użytkowanych rolniczo i terenów torfowo-bagiennych. Tereny podmokłe rozciągają się po obu stronach rzeki i są drugimi co do wielkości po Bagnach Biebrzańskich tego typu obszarem w Europie Środkowej. Okolice nadnarwiańskie są atrakcją ornitologiczną o każdej porze roku. Stwierdzono tu gniazdowanie ponad 150 gatunków ptaków.
- Kępa Lipnicka położona w Dolinie Narwi. Obejmuje specyficznie wykształcony kompleks przyrodniczy, jedyny i niepowtarzalny na obszarze Polski północno-wschodniej. Jest to cały zespół większych lub mniejszych grądów i grądzików, będących często z wydmionymi w stropie odsypami powodziowymi dzikiej Narwi, pooddzielanych zatopionymi obniżeniami z licznymi ramionami, odnogami i starorzeczami. Kompleks ten wyraźnie wyróżnia się swoją odrębnością morfologiczną, florystyczną, faunistyczną oraz krajobrazową od otoczenia.
- Bagno tykocińskie zajmujące powierzchnię 400 ha. Stanowi ono fragment Doliny Narwi położonej między wsią Góra a miastem Tykocin. W jego skład wchodzą łąki, nieużytki, wody stojące oraz starorzecza.
- Otulina Narwiańskiego Parku Narodowego strefa ochronna stanowiąca jedyny zachowany w naturalnym stanie fragment zabagnionej doliny dużej rzeki w Polsce. W krajobrazie parku wyróżnia się rozległa zabagniona dolina rzeki z rozbudowanym systemem koryt rzecznych oraz otaczające dolinę morenowe wyniesienia osiągające miejscami znaczne wysokości.
- Szelągówka tworząca zespół borów sosnowych występujących na rozległym obszarze wydmowym.Pętowo siedlisko szlacheckie uhonorowane tytułem Europejskiej Wsi Bocianiej. Na dachach swoich zabudowań mieści ponad 25 gniazd bocianich.
- Inne atrakcje przyrodnicze z terenu gminy Tykocin to liczne pomniki przyrody np. jesion wyniosły i aleja 155 drzew we wsi Stelmachowo, jałowiec pospolity we wsi Krosno, dwie lipy drobnoliściaste i dąb szypułkowy w Rzędzianach oraz głazy narzutowe we wsi Sierki i Leśniki.
Wzrastająca w ostatnich latach funkcja turystyczna i kulturalna gminy oraz rozrastająca się baza noclegowa sprawiły, że miasto i gmina Tykocin jest doskonałym ośrodkiem do organizowania zbiorowych form wypoczynku, szkoleń i kursów.
Źródło: http://www.um.tykocin.wrotapodlasia.pl